Az Azerbajdzsáni Köztársaság elnöke, Ilham Aliyev által meghatározott stratégiai irányvonalnak megfelelően az Állami Diaszpóraügyi Bizottság rendszeresen szervez találkozókat a világ különböző országaiban élő honfitársakkal annak érdekében, hogy erősítse kapcsolataikat Azerbajdzsánnal és fokozza az együttműködést. E munka részeként Szerbia fővárosában, Belgrádban találkozót tartottak az azerbajdzsáni közösség képviselőivel, ahol meghallgatták a résztvevők problémáit, javaslatait és kezdeményezéseit, valamint megvitatták a diaszpóratevékenység hatékonyságának növelését.
Az Állami Diaszpóraügyi Bizottság tájékoztatása szerint az eseményen az azerbajdzsáni és a török közösség képviselői, valamint a helyi társadalom tagjai is részt vettek. A rendezvény Azerbajdzsán és Szerbia himnuszának elhangzásával, valamint a hazáért életüket áldozó mártírok emlékére tartott egyperces néma tiszteletadással kezdődött.
Leyla Hamzajeva, az Állami Diaszpóraügyi Bizottság egyik osztályvezetője részletesen ismertette a bizottság által megvalósított projekteket és programokat, amelyek célja a világ azerbajdzsánijainak összefogása, a nemzeti egység erősítése és a diaszpórahálózat bővítése. Hangsúlyozta, hogy a különböző országokban élő honfitársak fontos szerepet játszanak Azerbajdzsán valóságának nemzetközi bemutatásában, az ország kulturális örökségének népszerűsítésében és az állami érdekek védelmében. Kiemelte, hogy a szerbiai azerbajdzsáni közösségben kialakult kedvező társadalmi légkör a kölcsönös bizalomra, a baráti kapcsolatokra és a közös nemzeti érdekekre épül, és a közösség tagjainak együttműködése évről évre növeli a diaszpóra tekintélyét.
A Belgrádi Egyetem Filológiai Karán működő Azerbajdzsáni Nyelvi és Kulturális Központ vezetője, Günel Babanli elmondta, hogy a Szerbiában élő azerbajdzsániak egységben és szolidaritásban élnek. Hozzátette, hogy a központban az azerbajdzsáni nyelv oktatása mellett rendszeresen foglalkoznak Azerbajdzsán gazdag kultúrájával és nemzeti hagyományaival is.
A találkozón részt vett az Azerbajdzsán Szerbiai Nagykövetségének két munkatársa, Gülnara Mammadova és Orhan Aliyev is.
A rendezvény konstruktív megbeszélésekkel folytatódott. A résztvevők méltatták az azerbajdzsáni diaszpóra szervezeti struktúrájának megerősítésére irányuló következetes, célzott és rendszerszintű munkát, hangsúlyozták az elért eredményeket, és köszönetet mondtak az állam által nyújtott támogatásért.
Az Azerbajdzsáni Köztársaság „A diaszpóratevékenységért végzett szolgálatokért” kitüntetését, amelyet posztumusz adományoztak Zarifa Alizadének, lánya vette át. Zarifa Alizade ismert azerbajdzsáni professzor, zenész és diaszpóraaktivista volt Szerbiában. Hosszú éveken keresztül jelentős szerepet játszott az azerbajdzsáni kultúra népszerűsítésében Szerbiában és a Balkán térségében.
A találkozó során megválasztották a Kelet-európai Azerbajdzsániak Koordinációs Tanácsának új szerbiai koordinátorát is.
A rendezvény kulturális műsorral zárult.
Megjegyzendő, hogy csak 2025-ben az Állami Diaszpóraügyi Bizottság vezetői és munkatársai mintegy 100 látogatást tettek a világ 30 országában, ahol több ezer azerbajdzsánival és külföldi állampolgárral találkoztak. Az ilyen találkozók és eredményes megbeszélések hozzájárulnak ahhoz, hogy a világ azerbajdzsánijai még szorosabban tömörüljenek az azerbajdzsániság eszméje körül, erősödjön a nemzeti szolidaritás, és a diaszpóratevékenység új fejlődési szakaszba lépjen.