Az új összetételű magyar Országgyűlés elfogadta az Alaptörvény 16. módosítását, amely két négyéves ciklusra korlátozza bármely személy miniszterelnöki megbízatásának időtartamát.
„A döntést 134 képviselő támogatta, 50-en ellene szavaztak, hatan pedig tartózkodtak” – jelentette be az ülést vezető Kőszeghy Krisztián parlamenti alelnök. Az ülést a nemzeti televíziós csatornák élőben közvetítették.
A képviselők által elfogadott törvényjavaslat visszamenőleges hatályú. Azokra a személyekre is vonatkozik, akik 1990 óta töltötték be a miniszterelnöki tisztséget, köztük Orbán Viktorra is.
Az Alaptörvény módosítása – amelyet még Sulyok Tamás köztársasági elnöknek is jóvá kell hagynia – értelmében a volt miniszterelnök a jövőben már nem pályázhat erre a tisztségre.
Orbán Viktor összesen öt cikluson keresztül vezette a magyar kormányt: először 1998 és 2002 között, majd 2010 és 2026 között.