Korlátozták a miniszterelnöki tisztség betöltésének idejét Magyarországon

News
15 Június 2026 20:52
5
Korlátozták a miniszterelnöki tisztség betöltésének idejét Magyarországon

Az új összetételű magyar Országgyűlés elfogadta az Alaptörvény 16. módosítását, amely két négyéves ciklusra korlátozza bármely személy miniszterelnöki megbízatásának időtartamát.

„A döntést 134 képviselő támogatta, 50-en ellene szavaztak, hatan pedig tartózkodtak” – jelentette be az ülést vezető Kőszeghy Krisztián parlamenti alelnök. Az ülést a nemzeti televíziós csatornák élőben közvetítették.

A képviselők által elfogadott törvényjavaslat visszamenőleges hatályú. Azokra a személyekre is vonatkozik, akik 1990 óta töltötték be a miniszterelnöki tisztséget, köztük Orbán Viktorra is.

Az Alaptörvény módosítása – amelyet még Sulyok Tamás köztársasági elnöknek is jóvá kell hagynia – értelmében a volt miniszterelnök a jövőben már nem pályázhat erre a tisztségre.

Orbán Viktor összesen öt cikluson keresztül vezette a magyar kormányt: először 1998 és 2002 között, majd 2010 és 2026 között.